Titulinis
Kalbu kursai Studijos užsienyje Verslui Kitos paslaugos Apie mus

Kaip apsispręsti dėl specialybės?

Specialūs pasiūlymai
Kad teisingai pasirinktume specialybę, užtenka atsakyti į tris klausimus. Kokie jie – sužinosite straipsnyje.

Pasidalinkite įrašu

Kad teisingai atsakytumėte į klausimą, kokią specialybę pasirinkti, tereikia užduoti sau tris klausimus:

  • Ar aš norėčiau dirbti šiame darbe, ar ši specialybė mane žavi ir man patinka?
  • Ar aš turiu gebėjimus ir įgūdžius dirbti šioje specialybėje?
  • Kokia yra realybė?

Kodėl tikime, kad šių klausimų užtenka? Paprasta – jie apima visus karjeros etapus. Arba gal pažįstate/ žinote bent vieną iš tiesų sėkmingą žmogų, kuris nemėgsta to, ką daro, arba neturi išskirtinių gabumų toje srityje?

Trumpai apie kiekvieną klausimą

Ar aš norėčiau dirbti šiame darbe, ar ši specialybė mane žavi ir man patinka

Kad atsakytume į šį klausimą, reikia gerai žinoti, kokios yra specialybės dedamosios dalys. Ką per dieną veikia tos specialybės darbuotojai, kokios yra jų pareigos, ko iš jų tikisi darbdaviai. Reikia žinoti, ir kokie atsiskaitymai laukia studijų metais. Nustebsite, bet dažnas reiškinys yra sutikti jaunuolį, kuris nori būti dizaineriu, o net nežino, kas yra portfolio. Taip pat šiuo metu populiari studijų kryptis yra kūrybinės industrijos, nors labai retas jaunuolis gali atsakyti, ką gi veikia šios specialybės absolventai. Jei viską žinote apie specialybės specifiką, ir ji jums atrodo įdomi, traukianti, tai tikrai einate teisingu keliu link pasirinkimo.

Ar aš turiu gebėjimus ir įgūdžius dirbti šioje specialybėje?

Jei tikrai viską žinote apie specialybę, žinosite ir kokių jai reikia gebėjimų. Pradėkime nuo pažymių ir baikime specifinėmis žiniomis ar sugebėjimais. Ar turite juos? Ar turite galimybę ir užsispyrimą įdėti visas pastangas, kad įgytumėte trūkstamų gebėjimų? Ir čia nekalbame tik apie matematikos ar tik apie istorijos egzamino balus. Architektui reikės gerų piešimo pagrindų, fizikos supratimo, braižybos. XXI a. dizaineris daugybę laiko leis biure prie kompiuterio ekrano. Teatro žmogus, aktorius, ypatingai garsus, turi turėti ir gerą koordinaciją, ir gerą muzikinę klausą. Be to, šios specialybės žmogus nuolatos keliaus. Bet ne kaip turistas, kur pasimėgaudamas galės apžiūrėti šalis – jis dažniau matys viešbučio kambarį ir miesto vaizdą pro autobuso langą. Vienus tai vargina, kitiems patinka. Kuris esate jūs?

Realybės matavimasis

Jei mėgstate kažkurią specialybę ir turite jai reikalingų gebėjimų, būdo bruožų, tuomet galite galvoti ir apie realybę. Tačiau tai reikia daryti paskutiniu žingsniu, antraip labai lengvai pasirinksite neteisingai, darbas gali tapti nemėgstamu, arba kasdien jame susidursite su stresą keliančiais iššūkiais. Kas toji realybė? Tai  specialybės paklausa, atlygis už darbą. Žinome, kad labai sėkmingas ir laimingas pradinių klasių mokytojas neuždirbs tiek, kiek uždirba sėkmingas vadybininkas. Jei pinigai jums – viena iš vertybių, reikia ieškoti arba kitos srities, arba kitos krypties srityje. Galbūt pradinių klasių mokytoja galėtų tapti seminarų apie pradinukų auklėjimą lektore? O gal privačia mokytoja?

Taigi visiems, kurie šiandien galvoja apie specialybės pasirinkimą, linkime atsakyti sau į šiuos tris klausimus ir būtent šia eilės tvarka.

Registruokitės naujienlaiškiui

Gaukite naujienas apie mūsų produktus, pasiūlymus ir renginius.

Daugiau straipsnių

Korepetitoriavimas

Korepetitoriavimas

Moksleivio mokymosi procesas turi būti sklandus ir sistemingas, tačiau, atsiradus žinių spragoms ir jų neužpildžius laiku, bendras žinių lygis ne tik krenta, bet didėja ir jų kiekis. Todėl labai svarbu laiku kreiptis į korepetitorius ir išsiaiškinti moksleivio sukauptas „skyles“ bei jas užpildyti, kol dar nepadaryta papildoma žala pasitikėjimui savimi, motyvacijai ir žinių troškimui.

Prigimtys ir intelektai
Karjeros pasirinkimas

Prigimtys ir intelektai

Prigimčių ir intelektų sistema leidžia kiekvienam mūsų lengviau atrasti unikalųjį save, surasti logiškus paaiškinimus, kodėl tose pačiose situacijose visi elgiamės skirtingai, ir suprasti tai kaip natūralią duotybę.