Titulinis
Kalbu kursai Studijos užsienyje Verslui Kitos paslaugos Apie mus

Gyvenimo veiklos meniu. Kaip rasti balansą karjeroje?

Atvykę į restoraną, tikimės, kad meniu bus aperityvas, užkandžių, pagrindinis patiekalas bei, žinoma, desertas. Kiekvienas mūsų aiškiai suprantame, kad vien tik užkandžių ar vien tik desertų visavertei mitybai tikrai neužtenka. Lygiai taip pat ir mūsų veiklai gyvenime neužtenka vien tik pramogų, kad visiškai realizuotume savo potencialą.

Pasidalinkite įrašu

Kaip restorano meniu, taip ir mūsų užimtumą galima suskaidyti į atskiras dalis, kurios kartu sudaro visumą.

Atvykę į restoraną, tikimės, kad meniu bus aperityvas, užkandžių, pagrindinis patiekalas bei, žinoma, desertas. Kiekvienas mūsų aiškiai suprantame, kad vien tik užkandžių ar vien tik desertų visavertei mitybai tikrai neužtenka. Lygiai taip pat ir mūsų veiklai gyvenime neužtenka vien tik pramogų, kad visiškai realizuotume savo potencialą.

Gyvenimo veiklos meniu

Pabandykime sudaryti mūsų gyvenimo veiklos meniu!

  1. Dažniausiai restorane ar šeimos šventėje viskas prasideda nuo aperityvo – kam sultys, kam vanduo, kam vyno taurė. Gyvenimo veiklos požiūriu – tai yra mūsų nestiprūs pomėgiai ir interesai. Mums tai įdomu, tačiau tam skiriame nedaug laiko arba domimės tuo ne nuolat, protarpiais.
  2. Tikras maistas prasideda nuo užkandžių ir (arba) sriubos. Maisto racione užkandžiai ir sriubos sudaro tik mažą dalį mūsų mitybos – tai maži, skanūs dalykėliai, kurie sužadina apetitą ir numalšina kai kurių specifinių skonių poreikį. Lygiai tas pats ir gyvenime. Užkandžius arba sriubas galime palyginti su jobbie – tai yra kažkas tarp darbo ir hobio. Tai maži papildomi darbeliai, kuriuos mes atliekame savo malonumui. Jie gali mums atnešti ir finansinės naudos, bet nebūtinai. Bet kokiu atveju, jobbie yra tai, kas padeda mums realizuoti savo potencialo dalį, kurios neapima mūsų pagrindinė profesija. Vieni žmonės jų turi daugybę ir taip užpildo visą savo racioną, kiti – vos vieną.
  3. Skaniai pradėjus, visi laukiame pagrindinio patiekalo, kuris užima didžiausią mūsų mitybos raciono dalį ir duoda mums daugiausia maistingųjų medžiagų. Lygiai tokia pati situacija yra ir su mūsų gyvenimo veiklos meniu. Pagrindinis patiekalas – tai mūsų pagrindinis darbas. Jame praleidžiama didžiąją dalį savo laiko, iš jo gauname pagrindines savo pajamas.
  4. Pabaiga – skaniausioji dalis – desertas! Taip pat kaip ir mityboje, desertas neduoda mums aibės naudingųjų medžiagų, tačiau visi jo trokštame. Mūsų gyvenime desertą atstoja hobiai ir stiprūs pomėgiai – iš jų negauname jokių pajamų, o patiriame tik išlaidas, tačiau tai suteikia mums daugybę teigiamų emocijų, pilnatvės ir darnos.

Gyvenimo veiklos meniu skirtingose amžiaus grupėse

Kaip Gyvenimo veiklos meniu atrodo skirtingose amžiaus grupėse? Juk kiekvienas amžius turi savų ypatumų (pirmoje laidoje kalbėjome apie tai, kokiame amžiuje reikia pradėti galvoti apie karjerą). Analizuodami Gyvenimo veiklos meniu, susiduriame su keturiais pagrindiniais etapais. Iki mokyklos baigimo tas meniu toks „apkarpytas“, nes yra privalomi patiekalai (reikia lankyti mokyklą, ruošti pamokas), tad pasirinkimai lieka tik iš desertų…  Panašiai yra studijų universitete metu ar įgyjant profesinę kvalifikaciją. O štai žmogui, žengiančiam tapimo profesionalu keliu, tai jau yra labai svarbu – darna karjeroje ir jo visiškai subalansuotas Gyvenimo veiklos meniu. Šis klausimas ne mažiau svarbus ir sidabrinės bangos amžiui, kai vienas didžiausių meniu „gabalų“ – pagrindinis patiekalas, t.y. darbas – tampa nebe toks aktualus arba užima nebe tiek daug laiko, ir pagrindinis svoris perduodamas desertui bei mažiems dalykėliams – užkandžiams.

Kartais artimoje aplinkoje – bendradarbių kolektyve, šeimoje arba draugų kompanijoje – pastebime, kad yra bent vienas žmogus, kuris darbe tikrai itin sėkmingas – jį vertina ir gerbia kolegos, vadovai, pas jį konsultuojasi kolegos. Atrodytų, viskas nuostabu, tačiau tas žmogus nesijaučia laimingas. Neretai matome ir situacijų, kai mūsų pažįstamas arba bičiulis akivaizdžiai kankinasi darbe ir yra visiškoje nedarnoje. Būtent tokiu metu mums galėtų padėti Gyvenimo veiklos meniu! Žmogus jaučiasi nelaimingas, nes neišnaudoja savo potencialo maksimaliai.

Darbe sėkmingas, tačiau nelaimingas

Aptarkime, o ką vis dėlto daryti, jei žmogus darbe nelaimingas? Jei jis grįžta namo ir nesidžiaugia? Kokios yra tikrosios to priežastys? Kokios išeitys? Kaip rasti tą darną karjeroje?

Kiekvienas žmogus yra unikalus ir atskleisti geriausias savo puses gali tik tuomet, kai būna geriausiose sąlygose. Aš išskyriau keturis pagrindinius scenarijus (jų gali būti ir daugiau), naudodamas „obuolio sėklos“ analogiją. Prilyginkime žmogų obuolio sėklytei, kuri pati iš savęs yra tobula – turi visas reikalingas savybes, kad iš jos išaugtų puiki obelis.

  1. Dabar įsivaizduokite, kad obuolio sėklą pasėsite Sacharos dykumoje – tikėtis, kad medis užaugs gražus ir duos skanių vaisių, būtų tikrai naivu – tam netinkamos sąlygos. Analogiška situacija ir su žmogumi, kai jis yra visiškai ne savo srityje ir dirba netinkamą darbą.
  2. Obuolio sėkla gali būti pasėta tinkamame klimate, aplinkoje, bet aplinkos veiksniai neleidžia jai augti – per mažai drėgmės, ožkos nugraužė žievę, žmonės toje vietoje pasėjo bulves… Obelis ir vėl neužaugs. Tai būtų pavyzdys, kai žmogus yra savo srityje ir dirba tinkamą darbą, bet susiduria su rimtomis problemomis aplinkoje – prastas vadovavimas, bendradarbiai, nesutarimai su vadovu ir pan.
  3. Obuolio sėklą pasėjome tinkamame klimate, bet netinkamoje dirvoje – visiški akmenys – obelis vėlgi neužaugs. Tai pavyzdys žmogaus, kai jis yra savo srityje, tačiau dirba ne tą darbą (pvz.: darbas sveikatos srityje, bet labiau tiktų administracinis darbas, o ne su pacientais).
  4. Ir, pagaliau, obuolio sėkla tinkamame klimate patenka į tinkamą dirvą su tinkama priežiūra – mes žavimės nuostabiais obels vaisiais! Taip ir žmogus, kai yra savo srityje ir dirba tinkamą darbą, žydi, darbas jam rankose tirpsta, aplinka jam palanki – jis visiškai save realizuoja.

Noriu ypatingai pabrėžti šios „obuolio sėklos“ analogijos svarbą: labai dažnai žmonės susifokusuoja į simptomą („aš esu nelaimingas savo karjeroje“) ir, neatlikus diagnostikos bei neišsiaiškinus tikrosios to priežasties, gali padaryti labai neteisingas išvadas – kad jiems reikia mesti arba keisti darbą! Bet, deja, labai dažnai ir naujame darbe situacija pasikartoja…

Kaip jaustis laimingesniu?

Priklausomai nuo to, kokioje situacijoje savo profesinėje veikloje jūs esate šiandien, mes siūlome tokius sprendimus. Viskas prasideda nuo diagnostikos, kaip toje obuolio sėklos analogijoje. Naudodamiesi KALBA Multiple Natures žmogaus darnos instrumentais, mes nustatome priežastis ir, atsižvelgdami į jūsų prigimtis ir intelektus (todėl būtinai reikia juos žinoti!), galime drąsiai koreguoti karjeros planą bei pateikti rekomendacijų. Žemiau trumpai apžvelgsiu pagrindinius scenarijus:

  1. Jei jūs patekote į tokią situaciją, kaip obuolio sėkla Sacharoje. Šiuo atveju darbo yra daugiausia – mes pradėsime ieškoti, kokių specifinių žinių jūs turite ir kur reikėtų tą sėklą sėti. Tad, pirmiausia, pasinaudodami KALBA Multiple Natures instrumentu, „diagnozuojame“ jūsų prigimtis ir intelektus. Sužinoję jūsų prigimtis ir intelektus, analizuojame, kokias specifines žinias jau turite ir kaip jas būtų galima maksimaliai išnaudoti. Lygiagrečiai analizuojame, kokiose srityse potencialiai galėtumėte save realizuoti, panaudodami savo unikalias prigimtis ir intelektus. Tokiu būdu išsigryniname, ar reikia įgyti papildomų specifinių žinių, ar jų yra pakankamai, bet tiesiog reikia keisti kryptį – ieškoti tos derlingos ir tinkamos dirvos šiai unikaliai obuolio sėklytei.
  2. Esant situacijai, kai žmogus tinkamai naudoja savo prigimtis ir intelektus, bet aplinka yra netinkama – pati diagnostika yra ir gydymas! Daugybė žmonių kenčia tokiose situacijose ir netgi keičia profesijas arba specialybes, neįsisąmonindami, kad jie, kaip sėkla – tobuli, tačiau reikia paieškoti kito plotelio, kuriame tų žalingų faktorių nebus.
  3. Diagnozavus situaciją, kai žmogus yra tinkamoje srityje, bet netinkamoje pozicijoje, analizuojamos jo prigimtys ir intelektai bei ieškoma konkrečių pozicijų, kuriose žmogus atsiskleistų geriausiai. Kartais būna, kad tai pozicijai trūksta specifinių žinių arba išsilavinimo. Tada pateikiamos rekomendacijos, kaip tokias žinias gauti. Svarbiausia – žmogus pamato „šviesą tunelio gale“ ir nebegalvoja, kad jam reikia ieškoti kitos srities, supranta, kad ir šioje srityje ar industrijoje jis gali puikiai save realizuoti.
  4. Žmonės, kurie daro tai, kas jiems patinka ir sekasi, kaip tos obelys, augančios tinkamoje dirvoje ir klimate – įprastai pas mus neateina.
  5. Išskirsiu dar vieną scenarijų, kai, kaip ir ketvirtame variante, žmogus yra savo srityje ir atlieka sau tinkamą darbą, tačiau nebejaučia malonumo tame, ką daro, nežiūrint į tai, kad gali būti ir labai sėkmingas, ir jam labai sekasi. Man ne kartą teko konsultuoti tokius iš tiesų savo karjeroje sėkmingus žmones, kuriems norisi viską mesti, ieškoti ko nors kito. Šioje situacijoje reikia tiesiog atrasti, kokių sudedamųjų dalių iš tiesų trūksta, ir tada vėl bus galima iš naujo žydėti bei džiaugtis. Tokiais atvejais po diagnozės etapo ieškome sprendimo, taikydami būtent Gyvenimo veiklos meniu, ir dažniausiai randame nedarną pomėgių, interesų ir hobių srityje. Tada kiti Gyvenimo veiklos meniu punktai – desertai, užkandžiai – tiesiog nebeegzistuoja. Tad žmogui, užuot keitus darbą ar ieškant kitos užimtumo srities, pakanka atrasti, kuo galėtų užsiimti ne darbinėje aplinkoje. Tokiu būdu jis ne tik visiškai realizuoja savo prigimtis ir intelektus, bet į jo gyvenimą grįžta pilnatvė ir pasitenkinimas.

Išvada: Kiekvienas mūsų yra tobulas, kaip tobula yra ir obuolio sėkla. Tiesiog reikia atsigręžti į save, įvertinti ne tik savo stipriąsias savybes bei gebėjimus, bet ir pomėgius, veiklas, kurios suteikia mums džiaugsmo. Kurkime darnų savo Gyvenimo veiklos meniu, kuriame labai svarbi kiekviena dedamoji: ir darbas, ir hobiai, ir pomėgiai.

Registruokitės naujienlaiškiui

Gaukite naujienas apie mūsų produktus, pasiūlymus ir renginius.

Daugiau straipsnių

Korepetitoriavimas

Korepetitoriavimas

Moksleivio mokymosi procesas turi būti sklandus ir sistemingas, tačiau, atsiradus žinių spragoms ir jų neužpildžius laiku, bendras žinių lygis ne tik krenta, bet didėja ir jų kiekis. Todėl labai svarbu laiku kreiptis į korepetitorius ir išsiaiškinti moksleivio sukauptas „skyles“ bei jas užpildyti, kol dar nepadaryta papildoma žala pasitikėjimui savimi, motyvacijai ir žinių troškimui.

Prigimtys ir intelektai
Karjeros pasirinkimas

Prigimtys ir intelektai

Prigimčių ir intelektų sistema leidžia kiekvienam mūsų lengviau atrasti unikalųjį save, surasti logiškus paaiškinimus, kodėl tose pačiose situacijose visi elgiamės skirtingai, ir suprasti tai kaip natūralią duotybę.